چاد مردیت هرلی آمریکایی، یکی از معماران عصر دیجیتال و بنیان‌گذار و مدیر ارشد اجرایی سابق وب سایت یوتیوب است. در اکتبر سال ۲۰۰۶ او و استیو چن، یوتیوب را ۱٫۶۵ میلیارد دلار به گوگل فروختند.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 
 
برترین ها: در ادامه سلسله گفتارهای نگاهی به زندگی معماران عصر دیجیتال، سرویس موفقیت برترین‌ها، امروز سراغ چاد هارلی، بنیان‌گذار یوتیوب رفته است تا با این چهره کم تر شناخته شده دنیای فناوری اطلاعات و ارتباطات، آشنا شویم. با ما همراه باشید در گشتی در زندگی خصوصی آقای یوتیوب.

 گشتی در زندگی خصوصی بنیان‌گذار Youtube
(چادر هارلی و استیو چن، موسسان یوتیوب)

چاد هارلی Chad Meredith Hurley سی و هشت ساله، بی شک، یکی از معماران عصر دیجیتال در دنیای امروزی به شمار می‌رود. پرتالی که ایشان در اوایل قرن بیست و یکم میلادی طراحی و راه اندازی نمود، امروزه در فهرست 10 پرتال پر بیننده اینترنت به شمار می‌رود. پرتال به اشتراک گذاری فایل‌های ویدئویی که صدها میلیون فایل ویدئویی را در خود دارد و روزانه به صدها میلیون کاربر اینترنت خدمات رسانی می‌کند، یکی از مطرح‌ترین کارآفرینی‌های دیجیتالی عصر اینترنت را خلق کرد. یوتیوب، تنها چند سال پس از راه اندازی اولیه‌اش، به صدها برابر هزینه طراحی و راه اندازی آن، به لری پیج و سرگئی برین، رهبران گوگل فروخته شد. ارزش فعلی این پرتال، اکنون بیش از 10 برابر رقم فروخته شده یعنی 1.65 میلیارد دلار می‌باشد.

 گشتی در زندگی خصوصی بنیان‌گذار Youtube
(سلفی موسسان پرتال یوتیوب)

وی از دانشگاه پنسیلوانیا فارغ‌التحصیل شد و اکنون به عنوان یک کارآفرین برتر اینترنت، نیم میلیارد دلار ثروت دارد. دو پرتالی که چادهارلی در شکل گیری آن نقش بسزایی ایفا کرد عبارت‌اند از: Youtube.com Mixbit.com. یوتیوب، سایتی هست که با توجه به قابلیت‌های اطلاع رسانی و به اشتراک گذاری فایل‌های ویدئویی و سرعت بارگذاری بالا، تا کنون پرتالی در سطح آن در اختیار مخاطبان وب قرار نگرفته است.

 گشتی در زندگی خصوصی بنیان‌گذار Youtube
(از راست به چپ: استیو جابز، رهبر فقید اپل / مدیر عامل اسبق گوگل / چادر هارلی، مؤسس یوتیوب)

ویدئو زیر، سخنرانی پاد هارلی درباره شکل گیری یوتیوب را توضیح می‌دهد.

http://www.youtube.com/watch?v=6ZBgQBnQFl0

این پرتال، سبب معروفیت سلبریتی های زیادی از جمله کتی پری و جاستین بیبر، خواننده‌های شهیر آمریکایی شده است. استیو چن پیش از راه اندازی یوتیوب، در شرکت PayPal.com که انت��ال الکترونیکی پول را در اینترنت تسهیل می‌کند، مشغول به کار بود.

 گشتی در زندگی خصوصی بنیان‌گذار Youtube
(چادر هالی در حال کمک به ملکه الیزابت برای بارگذاری فایل ویدئویی در یوتیوب هست)

یوتیوب سومین وب‌گاه پرطرفدار دنیا پس از گوگل و فیس‌بوک و پیش از یاهو! و بزرگ‌ترین شاخهٔ گوگل است که در نوار ابزار این وب‌گاه دیده می‌شود چاد هرلی، استیو چن، و جاوید کریم پس از موفقیت‌های وب‌گاه فلیکر، تصمیم به ایجاد یوتیوب گرفتند. این شرکت در سان برونو، کالیفرنیا است. این سایت به کاربران اجازهٔ بارگذاری، مشاهده و اشتراک‌گذاری ویدئو و با استفاده از تکنولوژی ادوبی فلش ویدئو و اچ‌تی‌ام‌ال ۵ انواع ویدئوها مانند کلیپ‌های فیلم، کلیپ‌های تلویزیون و کلیپ‌های موسیقی و هم چنین ویدئوهای وبلاگ‌ها، ویدئوهای اورجینال کوتاه و ویدئوهای آموزشی را نمایش می‌دهد.

کیم کارداشیان، بارها بخاطر انتشار فایل‌های ویدئویی شخصی‌اش در یوتیوب، این پرتال را مورد انتقاد قرار داده است و دادگاهی در امریکا، اخیراً آقای هارلی را به پرداخت 440 هزار دلار جریمه محکوم کرده است.

 گشتی در زندگی خصوصی بنیان‌گذار Youtube
(کیم کارداشیان و همسرش و چاد هارلی)

هارلی در سال 2013 میلادی، ویدئو مربوط به نامزدی خصوصی کیم و همسرش را در یوتیوب منتشر کرد و زیر آن نوشته بود:

So this happened last night. Congrats Kim & Kanye”

(این مراسم دیشب روی داد. تبریک به کیم و کین!)

جمله جنجالی فوق، صدها هزار بار در پرتال‌های وب به اشتراک گذاشته شد و در نهایت، منجر به محکومیت رهبر یوتیوب در دادگاه شد.

 گشتی در زندگی خصوصی بنیان‌گذار Youtube
(خبر پرداخت جریمه 440 هزار دلاری رهبر یوتیوب به کیم کارداشیان و همسرش)

کانال اختصاصی رهبر یوتیوب در نشانی https://www.youtube.com/user/Chad در دسترس می‌باشد.

موفق‌ترین چهره‌های دیجیتالی جهان را هر هفته در سرویس موفقیت برترین‌ها دنبال کنید.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه