گرانی مایحتاج عمومی در ۵ سال گذشته از نگاه آمار. در سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ قیمت کالاهای اساسی معیشتی و مایحتاج عمومی مردم ایران با افزایش قیمت شدیدی روبرو بوده است و این در حالی است که در این مدت درآمدهای مردم هرگز متناسب با تورم افزایش پیدا نکرده است. بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در آخرین گزارش خود مربوط به اقلام موجود در سبد خانوار نسبت به انتشار قیمتهای اقلامی مانند گوشت، برنج، چای، میوه، شیر، مرغ، تخم مرغ، کره و برخی دیگر از اقلام مهم پرداخته است که گزارش زیر گوشه ای از تغییرات عمده در قی ...

گرانی مایحتاج عمومی در ۵ سال گذشته از نگاه آمار

گرانی مایحتاج عمومی در 5 سال گذشته از نگاه آمار - تصویر 1

در سالهای ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۲ قیمت کالاهای اساسی معیشتی و مایحتاج عمومی مردم ایران با افزایش قیمت شدیدی روبرو بوده است و این در حالی است که در این مدت درآمدهای مردم هرگز متناسب با تورم افزایش پیدا نکرده است.

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در آخرین گزارش خود مربوط به اقلام موجود در سبد خانوار نسبت به انتشار قیمتهای اقلامی مانند گوشت، برنج، چای، میوه، شیر، مرغ، تخم مرغ، کره و برخی دیگر از اقلام مهم پرداخته است که گزارش زیر گوشه ای از تغییرات عمده در قیمت سبد کالای خانوار است که نشان دهنده کوچک شدن سفره مردم در طی ۵ سال گذشته می باشد.

در این مدت قیمت گوشت گوسفندی با استخوان از کیلویی ۱۴۵۰۰ تومان به ۳۲ هزار تومان، گوشت مرغ از کیلویی ۳۰۰۰ تومان به ۶۷۰۰ تومان،


گرانی مایحتاج عمومی در 5 سال گذشته از نگاه آمار - تصویر 2

خیار از ۷۸۰ تومان به ۳۱۰۰ تومان، گوجه فرنگی از ۶۳۰ تومان به ۲۷۰۰ تومان،


گرانی مایحتاج عمومی در 5 سال گذشته از نگاه آمار - تصویر 3


گرانی مایحتاج عمومی در 5 سال گذشته از نگاه آمار - تصویر 4

سیب از کیلویی ۱۲۵۰ تومان به ۴۳۷۰ تومان، سبزی تازه از ۵۰۰ تومان به ۲۴۰۰ تومان


لوبیاچیتی از ۲۱۲۰ تومان به ۹۷۷۰ تومان، پرتقال از ۱۳۸۰ تومان به ۳۲۵۰ تومان


سیب زمینی از کیلویی ۵۴۵ تومان به ۲۹۱۰ تومان، چای خارجی از کیلویی ۹۹۴۰ تومان به ۳۰۰۳۰ تومان


کره پاستوریزه از ۵۵۹۰ تومان به کیلویی ۲۴۰۰۰ تومان، روغن مایع از لیتری ۱۷۶۰ تومان به ۴۹۰۰ تومان


گرانی مایحتاج عمومی در 5 سال گذشته از نگاه آمار - تصویر 5

شیر از کیلویی ۱۰۰۰ تومان به کیلویی ۲۴۳۲ تومان، تخم مرغ از کیلویی ۱۴۳۰ تومان به ۴۷۹۰ تومان


گوشت گاو و گوساله بی استخوان از کیلویی ۱۰۵۵۶ تومان به ۳۱۸۵۰ تومان و برنج ایرانی از ۲۹۱۰ تومان به کیلویی ۵۵۶۱ تومان افزایش نشان می دهد.


مصرف سرانه سالانه شیر و پنیر در ایران به ترتیب ۱۰۰ لیتر و ۱۰ کیلوگرم است. این میزان از متوسط مصرف جهانی بسیار پایین‌تر است. به عنوان نمونه در کشورهای اروپایی هر فرد به طور متوسط ۲۵۰ لیتر شیر در طول یک سال مصرف می‌کند. قیمت هر لیتر شیر در ایران در سال ۱۳۹۲ با رشدی قابل توجه به ۲۴۳۲ تومان رسید. قیمت هر کیلو پنیر پاستوریزه نیز ۱۲هزار تومان و پنیر غیرپاستوریزه ۱۷هزار تومان برآورد شده است. به این ترتیب، هزینه مصرف ماهانه شیر و پنیر یک خانواده ۴ نفره، بیش از ۱۳۰ هزار تومان خواهد بود.

قیمت برنج داخلی، تخم مرغ و چای خارجی نیز بر اساس آمار اعلام شده توسط بانک مرکزی ایران به ترتیب کیلویی ۵۵۰۰ تومان، ۴۷۹۰ تومان و ۳۰هزار تومان محاسبه شده است. سرانه مصرف این مواد خوراکی نیز در ایران ۴۰ کیلوگرم برنج، ۸ کیلوگرم تخم مرغ و یک و نیم کیلوگرم چای است. هزینه ماهانه این سه کالا برای یک خانوار ۴ نفره در مجموع بیش از ۱۰۰هزار تومان است.

همچنین هر ایرانی در روز ۲۸۰ گرم میوه مصرف می‌کند که کمتر از ۴۰۰ گرم میزان توصیه شده است. با این حال با توجه به متوسط قیمت برخی میوه‌های پر مصرف، تنها هزینه یک‌ماهه یک خانوار ۴ نفره (با در نظر گرفتن ۲۸۰ گرم مصرف روزانه) بیش از ۲۳۰هزار تومان در ماه خواهد بود.

بر این اساس هر خانواده ۴ نفره ایرانی در هر ماه، تنها برای ۹ مورد فوق‌، مبلغی بیش از ۶۹۰هزار تومان باید هزینه ‌کنند. لازم به ذکر است که متوسط مصرف برخی از این مواد خوراکی از متوسط جهانی و همچنین حداقل میزان توصیه شده کمتر است. در همین حال هزینه انواع نان‌، شکر، نوشابه، سبزیجات و انواع روغن‌ها را نیز می‌توان به مجموع مبالغ بالا افزود.

همچنین بر اساس آمار بانک مرکزی متوسط مسکن یک خانواده شهری در حدود ۴۶۰هزار تومان در ماه بر آورد شده است. حمل و نقل نیز با بیش از ۱۸۰هزار تومان سهم بالایی در سبد هزینه‌‌ی ایرانیان دارد. هزینه تحصیل، درمان، تفریحات و کالاهای فرهنگی، پوشاک و کفش، ارتباطات و کالاهای متفرقه نیز از دیگر هزینه‌های ماهانه هر خانوده ایرانی است.

 

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه