چین و چروک زودرس در مردان شایع تر است

ایران بانو دات کام

سلامت نیوز: یک متخصص پوست و مو با بیان اینکه مردان بیش از زنان در معرض چین و چروک زودرس قرار می گیرند، تاکید کرد: نور خورشید باعث تولید رادیکال های آزاد در پوست و از بین رفتن سلول های پوستی کلاژن ساز می شود و با توجه به اینکه مردان بیش از زنان در معرض نور خورشید هستند، با چین و چروک زودرس مواجه می شوند.

دکتر امیرهوشنگ احسانی در گفت وگو با ایسنا ، با اشاره به اینکه شیوه زندگی و عادت های روزانه عاملی مهم در پیر شدن زودرس ظاهر افراد است، گفت: در سن میانسالی بازسازی سلول ها کاهش می یابد و کم کم اثرات آسیب های ناشی از آلودگی، استعمال دخانیات و نور خورشید روی پوست ظاهر شود، این امر باعث می شود فیبرهای کلاژن شل و در نتیجه پوست با چین و چروک مواجه شود.

وی در ادامه افزود: رژیم های غذایی غیراستاندارد و مداوم باعث پیری زودرس پوست می شود؛ چراکه این رژیم ها اغلب همراه با بالا رفتن، کشیدگی پوست، کاهش قابلیت ارتجاع پذیری پوست و پایین آمدن وزن همراه با ایجاد چین و چروک و شل شدن مداوم پوست می شود. بهترین حالت کاهش وزن و محافظت همزمان پوست کم کردن نیم کیلو در هفته است.

احسانی گفت: مردان بیش از زنان در معرض چین و چروک زودرس قرار می گیرند. نور خورشید باعث تولید رادیکال های آزاد در پوست و از بین رفتن سلول های پوستی کلاژن ساز که پوست را نرم، لطیف و فاقد چروک نگه می دارد، می شود. بنابراین با توجه به اینکه مردان بیش از زنان در معرض نور خورشید هستند، می توانند با چین و چروک زودرس مواجه شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه اهمیت نوشیدن آب با بالارفتن سن افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: افزایش سن باعث نازک تر و خشک تر شدن پوست می شود بنابراین نوشیدن آب کافی در روز به حفظ رطوبت سلول های پوستی کمک می کند.

احسانی یادآور شد: خشکی شدید پوست ناشی از لوازم آرایش نامرغوب، خواب ناکافی، مصرف داروهای اعصاب، دخانیات و استرس از عوامل تاثیرگذار در بروز چین و چروک زودرس است که بیشترین تاثیر را می توان در پوست دست، صورت و گردن مشاهده کرد.

وی در پایان با اشاره به اینکه با افزایش سن باید از یک برنامه مراقبتی پوست بهره برد، تاکید کرد: استفاده از داروهای نگهدارنده پوست، لیزر جوان سازی، تزریق بوتاکس و لایه برداری از جمله فعالیت هایی است که افراد برای مقابله با چین و چروک اقدام می کنند اما هیچ یک دارای تاثیر مداوم مراقبت طبیعی نیست.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه