چند علت مهم برای ریزش مو

سلامت نیوز: یک متخصص پوست و مو ضمن تشریح علل ریزش مو گفت: ریزش مو حتی می تواند یکی از اولین علامت های بیماری تیروئید (کم کار و پر کار) باشد؛ چراکه 50 درصد از بیماری های تیروئید با ریزش مو ظاهر می شوند.

دکتر سیدحسن اعتمادزاده در گفت وگو با ایسنا با بیان اینکه برخی از زنان و مردان دچار کم مویی هستند، گفت: این افراد ممکن است از همان بدو تولد کم مو باشند که البته این مقوله بسیار نادر است و زمینه ارثی دارد.

این متخصص پوست و مو چند عامل را علت ریزش مو در زنان دانست و گفت: یکی از علت های ریزش مو در زنان مشکلات تغذیه ای و سوء تغذیه به معنای عدم مصرف مواد مورد نیاز بدن و مصرف مواد فاقد ارزش غذایی است. در زنان مبتلا به فقر آهن، ریزش مو مشاهده می شود؛ چراکه بدخوری در این افراد فقرآهن و به دنبال آن ریزش مو را سبب شده است.

ریزش مو پس از زایمان

اعتماد زاده با تاکید بر اینکه ریزش مو در زنان باردار به دنبال زایمان و یک تا دو ماه پس از آن به دلیل تاثیرات هورمونی به شدت افزایش می یابد، گفت: در صورتی که این افراد تغذیه خوب و مناسب داشته باشند و بویژه از شیر و لبنیات استفاده کنند، مجددا موهای ریخته شده آنها رشد می کند، اما در صورتی که مادر شیرده تغذیه مناسب نداشته باشد، توان جسمی وی کاهش یافته و منجر به ریزش مو نیز می شود.

این متخصص پوست و مو همچنین کاهش وزن سریع را از علل ریزش مو دانست و ادامه داد: اگر میزان کاهش وزن فرد در ماه بیشتر از یک شصتم وزن بدن باشد، ریزش مو بروز می کند. بنابراین افرادی که در کوتاه مدت وزن زیادی را از دست می دهند با ریزش مو افزایش خواهد یافت که البته ممکن است برگشت ناپذیر باشد.

وی یادآور شد: استرس، مسائل روحی، جسمی، جراحی های سنگین و بیماری های سخت که منجر به ضعف جسمی فرد می شوند نیز می تواند باعث ریزش مو شود. سشوار کشیدن و شستن بیش از حد مو، مصرف زیاد نرم کننده و مصرف رنگ موهای نامناسب به ویژه دکلره منجر به کاهش و ریزش مو می شود.

این متخصص پوست و مو اظهار کرد: همچنین بیماری هایی که حالت سیستمیک دارند و کل بدن را درگیر و ضعیف می کنند مانند دیابت، لوپوس، حصبه و عفونت های مزمن و دنباله دار که شاخص ترین آنها عفونت های ادراری در زنان است با ریزش مو ظاهر می شوند.

اعتماد زاده افزود: خارش سر یکی از علائم بیماری "سبوره" است و پوست سر چرب، شوره و همراه با خارش نیز می تواند با ریزش مو همراه باشد. همچنین افراد مبتلا به عفونت های انگلی هم به دلیل ضعف بدن با ریزش مو مواجه می شوند.

این متخصص پوست و مو در پایان خاطرنشان کرد: در صورت دانستن علت ریزش مو علاوه بر درمان علت ریزش، با توجه به وضعیت بیمار، داروهای مغذی برای وی تجویز می شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه