پر کشیدن قیمت مرغ و جلزوولز گوشت!

پر کشیدن قیمت مرغ و جلزوولز گوشت!

WoW1[WwW.Kamyab.IR]

قیمت کالاها واقلام مورد نیاز مردم درحال خیزبرداشتن برای ثبت رکوردهای جدید هستندوتمامی قولهای کاهش قیمت به هفته های آتی موکول شده است.

،وزیر صنعت با بیان اینکه برای مدیریت پایان سال بازار، تدابیر ویژه پیش‌بینی شده، گفت: کالاهای اساسی و پرمصرف مردم به وفور و با قیمت مناسب عرضه می‌شود.

امسال بیش از سال‌های گذشته از توان بخش خصوصی به ویژه اصناف برای عرضه و توزیع مناسب کالاها استفاده می‌شود و آنها نیز آمادگی خود را برای تامین اقلام مورد نیاز مردم به نرخ مناسب اعلام کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه با کمک اصناف و اتحادیه‌های مرتبط که همواره در کنار دولت بوده‌اند، اقدامات مورد نیاز تنظیم بازار ایام عید انجام می‌شود، گفت: همزمان نهادهای استانی و فرمانداری‌ها مثل سال‌های گذشته در تمامی استان‌ها به فراهم کردن بازاری آرام برای خرید مردم کمک خواهند کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با یادآوری اینکه امسال ۴۰۰ نمایشگاه عرضه مستقیم کالا در سراسر کشور برپا می‌شود ، تصریح کرد: این نمایشگاه ها در ۳۱ استان و با برپایی نزدیک به ۴۰ هزار غرفه میزبان مردم است.

غضنفری ادامه داد: در نمایشگاه‌های عرضه مستقیم کالا ، اصناف و تولید کنندگان کالاهای خود را با تخفیف ویژه ارایه خواهند کرد و همچون گذشته نیز دستگاه‌های مسئول ، اقلامی همچون گوشت مرغ ، گوشت قرمز ، میوه و مرکبات ذخیره سازی شده ، برنج ، شکر مورد نیاز مردم را با نرخ‌های پایین تر از بازار در اختیار مردم قرار می دهند .

وی با اشاره براینکه ذخایر مطمئن کالاهای اساسی موجود است که بخشی از آنها در روزهای پایانی امسال و برخی درابتدای سال آینده عرضه می شود، گفت : با توجه به وجود ذخایر فراوان بخش هایی از آنها برای ماه‌های بعدی سال آینده باقی خواهد ماند.

*مرغ به۶هزار تومان پرکشید

اما از سوی دیگردر حالی که دولت از توزیع مرغ ۵ هزار و ۱۰۰ تومانی و کاهش قیمت خبر داده بود، قیمت مرغ در بازار با روند افزایشی به کیلویی ۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.گزارش میدانی خبرگزاریها حاکی است قیمت مرغ طی چند روز اخیر با جهش از ۴ هزار و ۸۰۰ تومان به ۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

براساس این گزارش هر کیلوگرم مرغ آماده طبخ در میدان فردوسی تهران ۶ هزار و ۳۰۰ تومان و در منطقه جنوب تهران ۶ هزار و ۲۰۰ تومان عرضه می‌شود. هفته گذشته قیمت مرغ کیلویی ۴ هزار و ۸۰۰ تومان بود.در حال حاضر تولید مازاد مرغ در کشور وجود دارد و براساس تفاهمنامه‌ای که اخیرا بین وزارتخانه‌های صنعت، جهاد کشاورزی و اتحادیه سراسری مرغداران به امضا رسید قرار است تا آخر سال ۲۰ هزار تن مرغ صادر شود و این صادرات در سال آینده هم ادامه داشته باشد.

به گفته رئیس انجمن صنفی پرورش‌دهندگان مرغ گوشتی خوراک طیور شامل ذرت و سویا نیز به وفور وجود دارد، بدون اینکه بازار سیاه هم در افزایش قیمت نقشی داشته باشد.

یوسفی قیمت کیلویی ۵ هزار و ۷۰۰ تا ۵ هزار و ۸۰۰ تومان را با لحاظ سود مناسب برای مرغ مناسب خواند و گفت: توزیع مرغ ۵ هزار و ۱۰۰ تومانی که دولت قول آن را داده بود از امروز توزیع می‌شود و تاکنون در میادین میوه و تره‌بار تهران این مرغ‌ها وجود نداشت تا باعث کاهش قیمت هم شود.

یوسفی دلیل افزایش قیمت مرغ طی چند روز اخیر را بالا بودن قیمت سایر محصولات پروتئینی مانند گوشت و حبوبات عنوان کرد که به گفته وی سبد مصرف کالا به سمت مرغ سنگینی کرده است.

افزایش چند هزار تومانی قیمت گوشت

گزارشها حاکی است قیمت گوشت گوساله و گوسفندی طی چند روز اخیر افزایش چند هزار تومانی داشته است. علی‌اصغر ملکی رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در خصوص دلیل افزایش قیمت اظهار داشت: قاچاق گوشت به کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به ویژه عراق طی ماه‌های گذشته بیشتر شده است.

وی ادامه داد: به رغم اینکه طی جلسات مختلف به مسئولان روزنه‌های قاچاق را تذکر داده و در خصوص مقابله با آن درخواست کرده‌ایم اما اقدام کافی و شایسته در این زمینه انجام نشده است. کشور سالانه ۹۲۰ تا ۹۵۰ هزار تن گوشت قرمز تولید می‌کند و ۱۰ درصد نیاز کشور از طریق واردات تأمین می‌شود.

به گفته شرکت پشتیبانی امور دام گوشت قرمز و نهاده دام که در دامداری‌ها استفاده می‌شود به میزان کافی ذخیره‌سازی شده است.

*افزایش قیمت مرغ نشان‌دهنده ضعف نظارتی است

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس با تأکید بر اینکه کمبود مرغی در بازار وجود ندارد گفت: متأسفانه ضعف نظارتی قیمت مرغ را افزایش می دهد و اینکه گفته می شود تصویب طرح انتزاع باعث افزایش قیمت مرغ در بازار شده است درست نیست.

علی ایرانپور با بیان اینکه طرح انتزاع هیچ‌گونه اثر منفی بر قیمت مرغ و افزایش آن نداشته افزود: اعتقاد برخی از مسئولان بر مؤثر بودن طرح انتزاع بر افزایش بی‌رویه قیمت مرغ در بازار نظر غیر‌کارشناسی است چرا که این طرح با کسب بیشترین آرا تصویب شد.

وی با بیان این مطلب که با نزدیک شدن به شب عید مسئولان باید تدبیر کارشناسانه‌ای برای کاهش قیمت مرغ اتخاذ کنند تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید با اقدام به فرآوری مرغ در زمان مناسب از کاهش آن در بازار و به تبع آن افزایش قیمت در بازار جلوگیری کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس با تأکید بر اینکه کمبود مرغی در بازار وجود ندارد گفت: متأسفانه ضعف نظارتی قیمت مرغ را هر روزه به پرواز در‌می‌آورد و شاهید افزیش قیمت ها در بازار هستیم.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه افزایش قیمت مرغ در بازار قربانی ضعف کنترل و نظارت بوده افزود: به علت نبود نظارت هرچقدر هم مسئولان کمبود مرغ را در بازار مرتفع کنند باز هم ما شاهد کاهش قیمت آن نخواهیم بود.

وی ادامه داد: هر چه سریع‌تر باید ضعف نظارتی و اهمال در وظایف از سوی مسئولان جبران شده تا دیگر شاهد افزایش قیمت مرغ به ویژه برای شب عید نباشیم.

ایرانپور با بیان اینکه ذخیره‌سازی مرغ برای شب عید را کافی دانست تصریح کرد: امید است با جبران ضعف‌ها و کمبود‌ها دیگر شاهد افزایش قیمت مواد پروتئینی برای مصرف مردم در کشور نباشیم.

نماینده مردم مبارکه در مجلس با تأکید بر اینکه هیچ دلیل منطقی برای افزایش قیمت مرغ در کشور وجود ندارد گفت: بی‌توجهی مسئولان منجر به ایجاد جو روانی نامناسبی در اثر افزایش بی‌رویه قیمت‌ها خواهد شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی در مجلس یادآور شد: وزارت صنعت، معدن و تجارت به علت مخالفت با طرح انتزاع معتقد است که افزایش قیمت مرغ به واسطه این طرح بوده و این در حالی است که این عقیده بسیاری غیر‌کارشناسی است.

*واردات منجی گرانی بازار گوشت قرمز

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه در سایه ضعف نظارتی دلالان جان گرفته و فعالیت خود را آشکارا انجام می‌دهند گفت: در صورتی که در بازار هم گوشت گرم باشد و هم گوشت منجمد وارداتی، کمبودی که بهانه افزایش قیمت را به دست سودجویان بدهد وجود نخواهد داشت.

سید‌شکر‌خدا موسوی با بیان اینکه واردات گوشت های منجمد از کشورهای برزیل و پاکستان در کنار گوشت گرم تولید داخل می‌تواند کمبود‌ها را در کشور کاهش دهد گفت: واردات گوشت منجمد باید مکمل گوشت داخلی باشد تا تولید کنند‌گان داخلی متضرر نشوند.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه واردات گوشت منجمد نباید قطع شود افزود: در صورتی که در بازار هم گوشت گرم باشد و هم گوشت منجمد وارداتی کمبودی که بهانه افزایش قیمت را دردست سودجویان بدهد وجود نخواهد داشت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با مثبت ارزیابی کردن واردات گوشت قرمز در شرایط کنونی گفت: واردات می‌تواند کمبود گوشت در بازار را که عامل افزایش قیمت‌ها بوده را کاهش دهد.

وی سؤمدیریت داخلی را عامل اصلی افزایش قیمت گوشت قرمز در بازار خواند و تصریح کرد: تا زمانی که نظارت‌ها ضعیف بوده و مدیریت دچار مشکل باشد نمی‌توان به کاهش قیمت‌ها امیدوار بود.

نماینده مردم اهواز و باوی در مجلس ادامه داد: در سایه ضعف نظارتی دلالان جان گرفته و فعالیت خود را آشکارا انجام می‌دهند که نتیجه آن افزایش بی‌رویه فیمت‌ها و فشار مضاعف بر مردم خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه هیچ دلیل‌منطقی برای افزایش قیمت گوشت در کشور وجود ندارد افزود: مسئولان باید قاطعانه‌تر با متخلفان و سود‌جویان بازار برخورد کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم با تأکید براینکه توجه به تولید کنندگان داخلی و تأمین‌ علوفه دام می‌تواند کمبود گوشت و مواد پروتئینی را در بازار کاهش دهد گفت: در صورتی که کمبودی در بازار احساس نشود و دلالان جرأت نفس کشیدن نداشته باشند افزایش قیمت بی معنا خواهد بود.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس یادآور شد: در صورتی که ذخیره‌سازی در مواد پروتئینی به اندازه کافی انجام شود و تعزیرات حکومتی نیز وظایف خود را به درستی انجام دهد کاهش قیمت‌ها و کمک به مصرف‌کننده را شاهد خواهیم بود.

 

به نقل از قدس آنلاین

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه