بیشترین بازی هایش را در یوونتوس انجام داده و آنجا بود که دوران ترقی را طی کرد.

همشهری تماشاگر: بیشترین بازی هایش را در یوونتوس انجام داده و آنجا بود که دوران ترقی را طی کرد. در جام جهانی 1990 وقتی ستارگان نام دار آتزوری در رسیدن به دروازه حریفان ناکام بودند، همکاری او و سالواتوره اسکیلاچی، تیم آزگیلیو ویچینی را نجات داد. از آنجا بود که نامش سر زبان ها افتاد و شد «روبرتو باجو»یی که همه ما می شناسیم اش!

مشخصات

نام کامل

روبروتو باجو

تاریخ تولد

18 فوریه 1967

محل تولد

کالدونو - ایتالیا

قد

174 سانتیمتر

وزن

75 کیلوگرم

پست

مهاجم دوم/ هافبک تهاجمی

باشگاه های دوران بازی

برشا، اینتر، بولونیا، میلان، یوونتوس، فیورنتینا و ویچنزا

بازی ملی

56

گل ملی

17شروع

فوتبال حرفه ای را در تیم فوتبال ویچنزا در رقابت های سری C1 شروع کرد. فصل 83-1982 تنها 2 بار به میدان رفت اما در 2 فصل دیگر وضعیت بهتر بود.بازی های خوبش باعث شد تا فیورنتینا برای خریدش اقدام کند. این مهم در سال 1985 رخ داد؛ آن هم در ازای یک میلیون و پانصد هزار پوند که پول کمی به حساب نمی آمد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

فیورنتینا

فصل 6-1985 با یک مصدومیت بد برای باجو شروع شد و او نتوانست در ترکیب ویلایی ها درخششی داشته باشد. 2 فصل بعد به بازیکنی ثابت تبدیل و خیلی سریع چهره ای محبوب در فلورانس شد. شیوه بازی او را با زیکو مقایسه می کردند. او از فیورنتینا به تیم ملی راه یافت و توانست در جام جهانی 1990 حضوری موثر داشته باشد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

سفیر صلح

شرکت در امور خیر با توجه به محبوبیت فراوانی که دارد، امری بدیهی است. به همین خاطر در روز 16 اکتبر 2002 میلادی، روبرتو باجو از سوی سازمان خواروبار جهانی سازمان ملل (فائو) به عنوان سفیر صلح برگزیده شد.

یوونتوس

پس از جام جهانی و زمانی که محبوب تر از همیشه بود به تورین آمد و کارش را با بینکونری شروع کرد. بازی های درخشان و گل های فوق العاده اش باجو را به ستاره ای بی بدیل تبدیل کرده بود اما شهرت و محبوبیت کار دستش داد تا نقشه هایی برای او کشیده شود.

در سال 1995 مارچلو لیپی و مدیر باشگاه یعنی اومبرتو آنیلی اعلام کردند که روبروتو دیگر جایی در برنامه های باشگاه ندارد و باید برود. آنها بر روی آلساندرو دل پیه رو جوان حساب ویژه ای باز کرده بودند و دیگر نمی خواستند با باجو ادامه دهند. در آخرین فصل حضورش در تورین، گفته شد که لوچانو موجی و اومبرتو آنیلی به شدت با او مشکل پیدا کرده بودند و همین امر موجبات کنار گذاشتن اش از تیم را فراهم آورد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

برشا

باجو که تقریبا حس از اینجا رانده از آنجا مانده احساس می کرد به برشا رفت و آنجا نیز به اوج محبوبیت رسید. بازی های برشا علاقمندان و هواداران بسیاری را جلب خود کرد. باجو 4 سال برای این تیم بازی کرد و در پایان، باشگاه برشا نیز به پاس خدمات او و احترامی که برای باجو قائل بود شماره 10 خود را برای همیشه بازنشست کرد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

9.5

بازی های درخشان و روش خاص بازی روبرتو باجو در یوونتوس باعث شد تا میشل پلاتینی لقب 9.5 را به او بدهد. باجو شماره 9 را می پوشید که در شماره بندی کلاسیک، پیراهن یک مهاجم است؛ با اینحال با توجه به نقش بازیسازی اش اعتقاد بر این بود که او می تواند شماره 10 کلاسیک هم بپوشد. بنابراین استنباط پلاتینی این بود که او هم یک مهاجم است و هم یک بازیساز، چیزی بین شماره 9 و 10.

میلان

18 میلیارد لیر رقمی بود که باشگاه میلان به یووه داد تا باجو را به خدمت بگیرد. فابیو کاپلو و سیلیو برلوسکنی سخت خواهان جذب او شده بودند و اینگونه بود که باجو از تورین راهی سن سیرو شد. فصل نخست همه چیز خوب پیش رفت اما در فصل 97-1996 اوضاع به هم ریخت. اسکار تابراس سرمربی جدید روسونری اعتقادی به باجو نداشت و او کم کم به سمت نیمکت نشینی رفت اما داستان اینجا به پایان نرسید و در اواسط راه و به دلیل نتایج ضعیف، تابارس برکنار شد و آریگو ساکی سرمربی پیشین تیم ملی ایتالیا هدایت میلان را برعهده گرفت. باجو که از جام جهانی 1994 آمریکا با ساکی مشکل داشت و جدال این دو منجر به حذف نام باجو از تیم ملی شده بود، کاملا نیمکت نشین شد و همین موضوع او را از میلان بیرون فرستاد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

تیم ملی

باجو در تیم ملی با فراز و فرود بسیاری روبرو بود. نخستین بار در سال 1988 پیراهن آتروزی را بر تن کرد اما پس از جام جهانی 1994 آمریکا به خاطر اختلاف با آریگو ساکی از تیم ملی کنار ماند. او بار دیگر در مقاطعی به تیم ملی دعوت شد اما دیگر آن باجویی نبود که همه انتظارش را داشتند. او در جام جهانی 1998 نیز به میدان رفت و توانست برای آتزوری 2 گل هم به ثمر برساند. باجو در 28 آوریل 2004 در یک بازی دوستانه در اسپانیا با شماره 10 تیم ملی ظاهر شد و سپس خداحافظی کرد. با اینکه او می توانست در ترکیب تیم ملی در جام جهانی 2002 به میدان برود اما جووانی تراپاتونی به او اعتقادی نداشت. حتی گفته بود که او مصدوم است و نمی تواند در جام جهانی 2002 ایتالیا را کمک کند.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

طراحی ها

ایتالیایی ها طراحان و هنرمندان بزرگی هستند. فرهنگ شان با هنر پیوندی خاص و ویژه دارد؛ برای همین می شود خیلی راحت به این موضوع رسید که هنرشان در بسیاری از حوزه ها نیز ورود می کند؛ از جمله این کارها، طرح ها و نقاشایی هایی است که بر در و دیوار شهرهای مختلف می توان دید. این نقاشی بر روی یکی از دیوارهای شهر میلان کشیده شده و نشان می دهد که میلانی ها علاقه وافری به کاپیتانی باجو در تیم ملی داشته اند.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

مدیر فنی

از آگوست سال 2011 باجو به عنوان مدیر فنی فدراسیون فوتبال ایتالیا (FIGC) مشغول به کار شد. با اینحال بعد از حدود 2 سال از این سمت کناره گیری کرد. حتی در مقطعی نام او برای هدایت تیم ملی ایتالیا و پس از استعفای چزاره پرندلی مطرح شد که در نهایت به جایی نرسید و ایتالیایی ها مثل آرژانتینی ها دانش مربیگری را فدای محبوبیت و شهرت نکردند وگرنه باجو نیز می توانست همانند مارادونا سرمربی تیم ملی ایتالیا شود.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

اینترمیلان

در اینترمیلان اوضاع برایش بسیار خوب بود. او فصل 99-1998 را با 35 بازی و 11 گل به پایان برد اما در فصل بعد با آمدن مارچلو لیپی باز هم روزگار برایش تیره و تار شد. در فصل 2000-1999 فرصت زیادی به باجو نرسید و او مجبور به ترک اینتر در پایان این فصل شد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

کتاب خاطرات

در سال 2001 باجو کتاب خاطرات خود را با عنوان «گل در آسمان» یا «دروازه ای در آسمان» منتشر کرد. در این کتاب او درخصوص پنالتی که در فینال جام جهانی 1994 آمریکا هدر داد، مصدومیت ها و زندگی حرفه ای اش مطالبی را به رشته تحریر درآورد.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

ورود به عرصه مد

در ایتالیا اگر خوش تیپ باشی حتما وارد موضوعی به نام مدلینگ می شوی! روبرتو باجو که موهایش سفید شده هنوز هم چهره ای جذاب و محبوب در میان فوتبالدوستان است، به همین خاطر هر از گاهی برخی شرکت ها برای تبلیغات پوشاک خود سراغ او می آیند.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

خانواده

روبرتو باجو در سال 1993 با آندرینا فابری ازدواج کرد که ماحصل ازدواج او 2 پسر به نام های لئوناردو و ماتیا و یک دختر به نام والنتینا است.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

بولونیا

باجو یک فصل را در بولونیا گذراند و در 33 بازی اش 23 گل به ثبت رساند اما او مجبور به کوچ مجدد شد و به اینترمیلان پیوست.

محبوب ترین ایتالیایی تاریخ

رکوردهای باجو

318 گل در 693 بازی رسمی انجام داده شده

205 گل و 118 پاس گل در 452 بازی سری A

32 گل در رقابت های مختلف اروپایی

5 گل در 11 حضور در لیگ قهرمانان اروپا

17 گل در 42 بازی جام یوفا

9 گل در 16 بازی جام جهانی

افتخارات

با توجه به باشگاه هایی که روبرتو باجو در آنها حضور داشته می توان انتظار داشت این بازیکن ریزنقش در دوران بازی اش افتخارات متعددی هم به دست آورده است.

یوونتوس

- قهرمانی در جام یوفا: 93-1992

- قهرمانی در سری A: 95-1994

- قهرمانی در کوپا ایتالیا: 95-1994

میلان

- قهرمانی در سری A: 96-1995

بولونیا

- قهرمانی در جام اینتر توتو: 1998

افتخارات ملی

- کسب عنوان نایب قهرمانی جام جهانی: 1994

- کسب عنوان سوم جام جهانی: 1990

افتخارات شخصی

- بهترین گلزن رقابت های جام برندگان جام اروپا در فصل 91-1990

- توپ طلای اونز: 1993

- بهترین بازیکن جهان از دید وردساکر: 1993

- بازیکن سال فیفا: 1993

- برنده توپ نقره ای بهترین بازیکن سال فیفا: 1994

- حضور در تیم منتخب سال فیفا: 1994

- برنده توپ برنزی اونز: 1994

- ورود به تالار مشاهیر فوتبال ایتالیا در سال 2011
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه