کوفته مقوی مناسب سفره های افطار. شاید اتفاق خوبی نباشد ولی این روزها دیگر کمتر ‌مهمانی افطاری را می بینید که سفره ای با غذاهای ساده داشته باشد؛ دیگر ‌مهمانی های افطاری هم دست کمی از ‌مهمانی های رسمی مجلسی و عروسی ها ندارد. صاحبخانه تا می تواند غذاهای جور و واجور مقوی و متنوع به همراه انواع و اقسام دسرهای شیرین مخصوص افطار می گذارد که مبادا ‌مهمانان روزه دار غذایی را دوست نداشته باشند و گرسنه بمانند. نکته مهم این است که سعی کرده ایم با ارائه روش تهیه غذاهای متنوع و سنتی فصل، سفره افطاری تان ...

طرز تهیه کوفته ای متفاوت برای افطاری هاپخت انواع کوفته,کوفته مناسب افطار

کوفته مقوی مناسب سفره های افطار


شايد اتفاق خوبی نباشد ولی اين روزها ديگر كمتر ‌مهمانی افطاری را می بينيد كه سفره ای با غذاهای ساده داشته باشد؛ ديگر ‌مهمانی های افطاری هم دست كمی از ‌مهمانی های رسمی مجلسی و عروسی ها ندارد.

 

صاحبخانه تا می تواند غذاهای جور و واجور مقوی و متنوع به همراه انواع و اقسام دسرهای شيرين مخصوص افطار می گذارد كه مبادا ‌مهمانان روزه دار غذايی را دوست نداشته باشند و گرسنه بمانند. نكته مهم اين است كه سعی كرده ايم با ارائه روش تهيه غذاهای متنوع و سنتی فصل، سفره افطاری تان را علاوه بر متنوع بودن خوشمزه و خاطره‌ انگيز كنيم. در ضمن علاوه بر غذاها دسرهای دكوراتيو و لذيذ مخصوص افطاری هم به اين سفره رنگ و جلای ديگری می بخشند. لذتشان را ببريد.

مواد لازم برای کوفته مناسب افطاری :

 گوشت چرخ کرده 500 گرم
آب 1/3 پيمانه
 آرد نخودچی  300 گرم
پياز متوسط 2 عدد
سبزی خرد شده (پيازچه و تره) 1/2 پيمانه
تخم مرغ 2 عدد
آلو خورشی 150 گرم
نمک و زردچوبه به ميزان لازم
روغن مايع به مقدار كافی
شكر 1/3 پيمانه
سرکه 1/3 پيمانه

 

طرز تهیه كوفته ای مناسب افطار :
گوشت چرخ شده را در یک كاسه بزرگ ريخته و آرد نخودچی را به آن اضافه كرده و با دست مخلوط كنيد. كمی آب هم اضافه كنيد تا عمليات مخلوط كردن راحت تر انجام شود.

سبزی های خرد شده را به مواد داخل كاسه اضافه كرده و با نمک و زردچوبه مزه دار كنيد. كمی كه مواد را با هم مخلوط كرديد، تخم‌مرغ ها را شكسته، به آنها بيفزاييد و مواد را با دست خوب ورز ��هيد.

بعد از اينكه چسبندگی مايه كوفته به ميزان مورد نظر رسيد، به اندازه يک نارنگی از مايه را برداشته و در كف دست به شكل گلوله درآوريد. حالا يک عدد آلو برداشته و با فشار انگشت در مركز كوفته قرار دهيد و بعد دوباره كوفته را جمع كرده و به صورت يک توپ شكل دهيد.

همه مواد كوفته را به همين صورت به شكل توپ های كوچک با مغز آلو آماده كرده و در يک سينی بچينيد و كناری بگذاريد. در يک تابه هم مقداری روغن ريخته و روی حرارت ملايم بگذاريد. وقتی روغن داغ شد، كوفته ها را در روغن داغ خوب سرخ كنيد.

كوفته های سرخ شده را از روغن درآورده روی يک دستمال يا يک صافی بگذاريد تا روغن های اضافی آنها گرفته شود. حالا موقع درست كردن سس كوفته هاست. در يک كاسه كوچک مقداری سركه و شكر را با يكديگر مخلوط كنيد.

در يک قابلمه يا تابه گود بزرگ كمی روغن ريخته و روي حرارت قرار دهيد و پيازهای خرد شده را در آن ريخته، سرخ كنيد. در آخر كمی زردچوبه هم اضافه كنيد. سپس محلول سركه و شكر را با يک پيمانه آب مخلوط كرده و كم كم به پياز داغ‌ اضافه كرده و حرارت را زياد كنيد تا سس بجوشد و كمی غليظ شود.

وقتی سس جوشيد، حرارت را كم كرده و كوفته ها را به آرامی و يكی يكی به سس اضافه كنيد. حالا در قابلمه را بگذاريد و صبر كنيد تا كوفته ها بپزند و سس غليظ شود. در صورت تمايل براي مزه دار شدن سس كوفته ها، چند آلو در سس در حال جوشيدن بيندازيد.

 

منبع : مجله آشپزی مثبت -bartarinha.ir

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و ��دمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه