در هنگام سوختگی بهتر است از آب سرد و خمیر دندان استفاده نکنید، چو باعث عفونت می شوند. محمدرضا برزگر،عضو هیئت علمی علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد راهکارهای برخورد با سوختگی به این نکته اشاره کرد که سوختگی‌ها درجه‌های مختلف دارند که در نوع خفیف تنها مقداری قرمزی روی پوست است، سوختگی متوسط همراه با قرمزی و تاول است و سوختگی‌های شدید تا عمق بافت آسیب ایجاد می‌کند. استفاده از خمیردندان و آب سرد روی پوست سوخته ممنوع. وی در پاسخ به اینکه برخی افراد در مواجهه با سوختگی از خمیر دندان،‌آب سرد یا سیب زم ...

در هنگام سوختگی چه باید کرد؟

در هنگام سوختگی بهتر است از آب سرد و خمیر دندان استفاده نکنید، چو باعث عفونت می شوند.

محمدرضا برزگر،عضو هیئت علمی علوم پزشکی شهید بهشتی در مورد راهکارهای برخورد با سوختگی به این نکته اشاره کرد که سوختگی‌ها درجه‌های مختلف دارند که در نوع خفیف تنها مقداری قرمزی روی پوست است، سوختگی متوسط همراه با قرمزی و تاول است و سوختگی‌های شدید تا عمق بافت آسیب ایجاد می‌کند.

Sokhtegi[WwW.KamYab.IR]

استفاده از خمیردندان و آب سرد روی پوست سوخته ممنوع

وی در پاسخ به اینکه برخی افراد در مواجهه با سوختگی از خمیر دندان،‌آب سرد یا سیب زمینی خام برای کاهش التهاب سوختگی پوست استفاده می‌کنند گفت: متأسفانه تمام این موارد باورهای غلطی هستند که بین برخی افراد وجود دارد.

وی گفت: به محض ریختن آب‌جوش یا چای یا در معرض قرار گرفتن جسم داغ با پوست روی آن آب سرد می‌ریزند غافل از اینکه این کار نه تنها تأثیری در درمان سوختگی ندارد بلکه باید بدانیم آب آشامیدنی استریل نیست و برخی میکروب‌های آن در دستگاه گوارش از بین می‌رود ولی پوست سوخته این قابلیت را ندارد و میکروب‌ها روی بخش دچار سوختگی نشسته و موجب بروز عفونت شود.

عضو هیئت علمی علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: پس از سوختگی اولین کاری که باید انجام داد این است که لباس را از تن فرد بیرون بیاوریم چون این لباس گرما را بیشتر انتقال می‌دهد و آسیب را دو چندان می‌کند.

برزگر افزود: بهترین کار برای درمان سوختگی در مراحل اولیه خنک‌کردن قسمتی است که دچار سوختگی شده، توصیه می‌کنیم به جای استفاده از آب و یخ از سرم‌ شست و شوی استریل استفاده شود.

فردی که دچار سوختگی شده را داخل حوض و استخر نیندازید

وی با بیان اینکه در گذشته فردی که دچار سوختگی شده در حوض آب و اکنون در استخر می‌اندازند افزود: میکروب‌های بسیار خطرناکی در آب حوض استخر وجود دارد که نه تنها کمکی به فرد سوخته نمی‌کند بلکه سبب تشدید عفونت نیز می‌شود.

عضو مرکز تحقیقات پوست علوم پزشکی شهید بهشتی سومین راهکار را استفاده از مُسکن و کدئین‌ها برای کاهش درد فردی که دچار سوختگی شده دانست و افزود: پس از طی این مراحل توصیه می‌کنیم تا قسمت سوخته پانسمان شود تا در معرض میکروب قرار نگیرد.

برزگر در مورد سوختگی‌های عمیق گفت: از آنجایی که در سوختگی‌های عمیق احتمال ورم شدید وجود داشته و ممکن است خونرسانی به عروق منتقل شود و بافت از بین برود توصیه می‌کنیم فرد را سریعاً به مراکز تخصصی سوختگی ارجاع دهند تا با برش‌های خاصی که روی سوختگی ایجاد می‌شود عضو آسیب‌دیده حفظ شود. چرا که در برخی موارد امکان قطع عضو بر اثر از بین رفتن بافت وجود دارد.

تاول روی سوختگی را نترکانید

این متخصص پوست و مو همچنین به افراد توصیه کرد تا در صورت ایجاد تاول روی قسمت سوخته از پاره کردن آن خودداری کرده چرا که تاول نوعی پوشش مناسب برای جلوگیری از ورود میکروب‌ها محسوب می‌شود.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه