فیلم سینمایی «سخنرانی پادشاه» را دیده اید؟ «تام هوپر» این فیلم را در سال 2010 ساخت و «کالین فرت» که نقش پادشاه را بازی می کرد در هشتاد و سومین مراسم اسکار و برای ایفای همین نقش، جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد. فیلم سخنرانی پادشاه در مورد جورج ششم و لکنت زبان اوست اما این تنها ماجرای پادشاه نیست.

مجله اینترنتی برترین ها

هفته نامه تماشاگران امروز - ابوالفضل الله دادی: فیلم سینمایی «سخنرانی پادشاه» را دیده اید؟ «تام هوپر» این فیلم را در سال 2010 ساخت و «کالین فرت» که نقش پادشاه را بازی می کرد در هشتاد و سومین مراسم اسکار و برای ایفای همین نقش، جایزه اسکار بهترین بازیگر مرد را از آن خود کرد. فیلم سخنرانی پادشاه در مورد جورج ششم و لکنت زبان اوست اما این تنها ماجرای پادشاه نیست.

جورج ششم از یازدهم دسامبر 1936 پادشاه بریتانیا بود. او آخرین پادشاهی است که عنوان «امپراتور هند» را یدک می کشید و نخستین رییس کشورهای مشترک المنافع است. کسی پیش بینی نمی کرد که دومین پسر جورج پنجم به سلطنت برسد، به همین دلیل جورج ششم - که نام اصلی اش «آلبرت فردریک» است - نخستین سال های زندگی خود را در سایه حضور برادر بزرگترش «دوید» - که بعدها به ادوارد هشتم تبدیل شد - گذراند.

داستان عاشقی پادشاه

شاهزاده آلبرت در طول جنگ جهانی اول در نیروی دریایی و نیروی هوایی سلطنتی خدمت می کرد. با مرگ پدرش در سال 1936، برادرش به تخت پادشاهی رسید. کمتر از یک سال بعد ادوارد اعلام کرد که قصد دارد با «والیس سیمپسون»، زنی آمریکیای ازدواج کند که تا پیش از این، دو بار ازدواج کرده و طلاق گرفته بود.

«استنلی بالدوین»، نخست وزیر بریتانیا به ادوارد گفت که به دلایل سیاسی و مذهبی، او نمی تواند با والیس ازدواج کند و پادشاه باقی بماند. عشق اما پرقدرت تر از زرق و برق تاج و تخت بود و به همین دلیل ادوارد از سلطنت استعفا کرد تا به دلداده آمریکایی اش برسد.

رفتن ادوارد از قدرت، مساوی بود با به قدرت رسیدن آلبرت با نام جورج ششم. در دوره سلطنت جورج اتفاقات زیادی افتاد. او اگرچه توانست کشورش را به سلامت از جنگ جهانی دوم عبور دهد اما جایگاهش به عنوان ابرقدرت را به نفع ایالات متحده آمریکا از دست داد.

پس از اعلام استقلال هند و پاکستان در سال 1947، جورج همچنان پادشاه این دو کشور باقی ماند اما عنوان امپراتور هند برای همیشه حذف شد. با اینحال جورج ششم همواره از بیماری رنج می برد. در آخرین سال های سلطنتش، جورج ششم قربانی مشکلات جسمی اش شد و سرانجام در 6 فوریه 1952 جان سپرد. بعد از او دخترش «الزابت» با عنوان الیزابت دوم به قدرت رسید.

داستان عاشقی پادشاه

شنا برخلاف جریان آب


جورج ششم از ازدواجش دو دختر داشت. الزابت و مارگریت ازدواج جورج ششم با «الیزابت آنجلا مارگریت بوز - لیون» داستانی شنیدنی دارد. د�� دورانی که اعضای خاندان سلطنتی تنها بین خودشان ازدواج می کردند، خیلی غیرمعمول بود که آلبرت برای انتخاب همسرش آزادی اختیار داشته باشد. در سال 1920، آلبرت برای اولین بار الزابت، دکتر کنت و دوشس استرائمور را ملاقات کرد. جورج از همان نخستین دیدار به الیزابت دل باخت. او مصمم بود که با این دخترک زیباروی ازدواج کند اما تنها 50 درصد ماجرا حل بود!

الزابت تمایلی به ازدواج با آلبرت جوان نداشت. آلبرت دو بار از الیزابت خواستگاری کرد؛ یک بار در سال 1921 و بار دیگر در سال 1922. با اینحال هر دو بار با پاسخ منفی الیزابت روبرو شد. ظاهرا علت این امتناع این بود که او احساس می کرد آماده انجام موارد لازم برای پیوستن به خاندان سلطنتی نیست. با اینحال آلبرت قصد کوتاه آمدن نداشت و سرانجام و بعد دوره ای طولانی، الیزابت پذیرفت که به عقد دومین پسر پادشاه درآید.

26 آوریل 1923 آنها در کلیسای «وست مینیستر» با یکدیگر ازدواج کردند. «بی بی سی» که در آن زمان به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده بود، با خانواده سلطنتی به توافق رسید که مراسم ازدواج را به صورت رادیویی ضبط و پخش کند؛ با اینحال پرونده این توافق با مخالفت و وتوی کلیسای وست مینیستر بسته شد و بی بی سی نتوانست مراسم را پوشش دهد.

داستان عاشقی پادشاه

ازدواج آلبرت با فردی خارج از خاندان سلطنتی به عنوان نشانه ای از مدرنیته قلمداد شد. آلبرت به دلیل لکنتی که داشت از صحبت عمومی واهمه داشت، به همین دلیل بود که دوک با یاری مردی استرالیایی شروع کرد به تمرین در مورد گفتارش. این همان داستانی است که در فیلم سخنرانی پادشاه» به آن پرداخته شده.

یکی از بزرگترین نقش های دوشس در همین روزهاست. او صبورانه در کنار همسرش ماند و با او تمرین کرد. دوک و دوشس و دو دخترشان الیزابت - که در خانواده او را «لیبیت» صدا می زدند - و مارگریت زندگی به دور از حاشیه در اقامتگاه خود در لندن گذراندند.

سال 1931، (در زمانی که آلبرت جوان بود و هنوز به پادشاهی نرسیده بود) نخست وزیر کانادا، «ریچارد بدفورد بنت» پیشنهاد کرد که البرت به عنوان فرماندار کل کانادا انتخاب شود، با اینحال جورج پنجم به توصیه مشاورانش با این تصمیم مخالفت کرد. شاید جورج پدر می دانست که جورج پسر خیلی زود تاج پادشاهی را بر سر خواهد گذاشت؛ آن هم به خاطر عشق.
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه