اعلام احتمال کاندیدا شدن برادر رییس جمهوری سابق امریکا در حالی خبرساز شده است که از جانب دموکرات ها نیز این احتمال وجود دارد که خانم هیلاری کلینتون را نامزد کنند.

مجله اینترنتی برترین ها

مجله امید جوان: اعلام احتمال کاندیدا شدن برادر رییس جمهوری سابق امریکا در حالی خبرساز شده است که از جانب دموکرات ها نیز این احتمال وجود دارد که خانم هیلاری کلینتون را نامزد کنند. اگر این اتفاق بیفتد در انتخابات 2016 نه تنها برای اولین بار شاهد رقابت یک زن با کاندیدایی دیگر در مرحله نهایی خواهیم بود که رقابت «بوش- کلینتون» بار دیگر تکرار می شود با این تفاوت که در سال 71 خورشیدی جرج بوش پدر با بیل کلینتون رقابت کردند و در سال 95 خورشیدی و پس از 24 سال «پسر» جرج بوش و همسر «کلینتون» ممکن است رقابت کنند و از این حیث هم جالب خواهد بود.

جب بوش؛ ورژن سوم خانواده نفتی

هرچند که رقابت های خانوادگی از ویژگی های کشورهای خاور دور است نه دموکراسی های غربی! «جب بوش» البته هنوز رسما از کاندیدا شدن خود خبر نداده بلکه گفته است: «برای بررسی کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکا از عضویت در هیات مدیره یک شرکت و سمت مشاوره یک بانک انگلیسی، کناره گیری و از ارائه سخنرانی در برابر دریافت پول خودداری می کند.»

عضو حزب جمهوری خواه، فرماندار سابق ایالت فلوریدا و برادر کوچکتر جورج بوش رئیس جمهور سابق آمریکا اعلام کرد برای بررسی مسئله حضور در انتخابات ریاست جمهوری آینده از عضویت در هیات مدیره یک شرکت فعال در زمینه خدمات درمانی نیز کناره گرفته است. آمریکا در سال 2016 شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. آمریکا در سال 2016 شاهد برگزاری انتخابات ریاست جمهوری است. در این دوره دوم ریاست جمهوری باراک اوباما به پایان می رسد و طبعا او نخواهد توانست برای بار سوم، کاندیدا شود. جمهوری خواهان به شدت امیدوارند در انتخابات بعدی ریاست جمهوری آمریکا، کاندیدای جمهوری خواه وارد کاخ سفید شود.

در صورتی که جب بوش بتواند پیروز انتخابات ریاست جمهوری 2016 باشد او سومین فرد از خانواده بوش ها خواهد بود که بر کرسی ریاست ایالات متحده آمریکا تکیه خواهد زد. جب بوش (جان الیس جب بوش Jeb Bush) متولد 1953 بین سال های 1999 تا 2007 فرماندار ایالت مهم فلوریدا بود. او فرزند دوم بوش پدر (جورج هربرت واکر بوش) رئیس جمهور پیشین آمریکا و برادر کوچکتر بوش پسر (جورج دبلیو بوش) رئیس جمهور سابق این کشور است. در این میان برخی نگران ظهور نوعی اشرافیت تازه در آمریکای هزاره سوم هستند.

«مسعود فتحی پور» در تحلیلی نوشت: جان الیس بوش 61 ساله که با نام «جب» شهرت دارد- اولین شخصیت رسمی از حزب جمهوری خواه آمریکا است که برای نامزدی در انتخابات 2016 اعلام آمادگی و تاکید کرده است در پی گفت و گوهای خانوادگی «پیرامون آینده آمریکا» و «رهبری قدرتمندی» که ایالات متحده نیازمند آن است- تصمیم گرفته تا فعالانه احتمال نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را بررسی کند. جمهوری خواهان همواره بر این مسئله انتقاد دارند که اوباما اقتدار آمریکا را در جهان خدشه دار کرده است.

جب بوش؛ ورژن سوم خانواده نفتی

خانواده بوش یکی از خانواده های پرنفوذ در آمریکا است. این خانواده طی سه دهه گذشته علاوه بر اعضای موفقی که در حوزه بانکداری و تجاری دشات، شامل دو سناتور، یک قاضی دیوان عالی، دو فرماندار ایالتی و دو رئیس جمهور (یک از رؤسای جمهور به عنوان معاون رئیس جمهور نیز فعالیت کرد) بود. پیتر شویزر، نویسنده زندگی نامه خانواده بوش، آن ها را به عنوان «موفق ترین سلسله سیاسی تاریخ آمریکا» معرفی کرده است. این خانواده که عرصه اصلی و نقطه شروع موفقیت آنها در 100 سال گذشته در صنایع نظامی و امور اطلاعاتی بوده است، پیوندهای نزدیکی با گروه های راستگرای نومحافظه کار دارند و همواره سیاست های جنگی بر جامعه آمریکا تحمیل می کنند.

خانواده بوش

این خاندان ریشه انگلیسی- آلمانی دارد. گذشته از روابط دور با روسای جمهوری مختلف طی تاریخ 200 ساله آمریکا از زمان استقلال، ریشه پیشرفت این خانواده به ساموئل پرسکات بوش بر می گردد. وی فعالیت جدی خود را در هیأ نظامی جنگی در سال 1915 آغاز کرد. وی بعدها در دو عرصه بانکداری و سیاست وارد شد. وی از بانکداران ارشد وال استریت و از سال های 1952 تا 1963 سناتور ایالت کنتیکت بود. وی پدر جورج هربرت واکر بوش است. هرچند که ممکن است رامنی در انتخابات آینده به عنوان رقیب جب بوش در رقابت های مقدماتی جمهوری خواهان شرکت کند، با این وجود اصلی ترین رقیب احتمالی جب بوش، هیلاری کلینتون است که رقابت دو قطبی بوش- کلینتون را در دهه 90 به یادها می آورد.

بوش پدر

او که چهل و یکمین رئیس جمهور آمریکا محسوب می شود، فعالیت سیاسی خود را از سال 1976 آغاز کرد. به جز شکست در انتخابات سنا در سال 1970 روند موفقیت آمیزی در عرصه سیاسی داشت. وی به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل در دوران نیکسون داشت. وی به عنوان سفیر آمریکا در سازمان ملل در دوران نیکسون (1973-1971)، فرستاده ویژه به چین (1975-1974) یازدهمین رئیس سازمان سیا (1977-1976) و معاون ریگان (1989-1981) فعالیت کرده است. او در سال 1989 وارد کاخ سفید شد. اما چهار سال بعد در سال 1993 با وجود پیروزی در جنگ خلیج فارس به علت اقتصاد در حال افول آمریکا از ورود دوباره به کاخ سفید بازماند. جنگ های مختلف به خصوص در قاره آمریکا از دلایل شسکت وی از کلینتون بود.

جب بوش؛ ورژن سوم خانواده نفتی

بوش پسر:


او که چهل و سومین رئیس جمهوری آمریکا محسوب می شود، پیشتر فرماندار ایالت تگزاس بود. او که پرحاشیه ترین فرد خانواده بوش عنوان می شود، بانی دو جنگ بزرگ در افغانستان و عراقی نیز به حساب می آید. هنوز هم میراث خونین وی در عراقی و افغانستان پابرجا است.

سلسله در سیاست آمریکا پدیده جدیدی نیست. فهرستی کوتاه این واقعیت را اثبات می کند: آدامز (دو رئیس جمهوری)، روزولت (دو رئیس جمهوری)، کندی (یک رئیس جمهوری، دو سناتور)، بوش (دو رئیس جمهوری، یک فرماندار یک سناتور). ویژگی مهم سلسله ها این است که با خود ثروت شخصی و شهرت می آورند. کایلی کندیک می گوید: «قرار نبوده سیاست آمریکا این طوری کار کند. این کشور بر این اساس بنا شده بود که قرار نیست اشرافیت داشته باشیم. اما در عمل سلسله ها در سیاست آمریکا بسیار مهم اند. ممکن است خوش مان نیاید، ولی نمی توانیم انکارش کنیم».
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه