اسکار دلا رنتا، یکی از طراحان برجسته دنیای مد به شمار می‌رفت که چهار بانوی نخست آمریکا، ده‌ها هنرپیشه هالیوود و مجری‌های سرشناس تلویزیونی از جمله اپرا وینفری، آنجلینا جولی، سارا جسیکا پارکر و ایمی آدامز از مشتریان طرح‌های شیک، ساده و چشمگیر وی بودند.

مجله اینترنتی برترین ها
 
 
 

برترین ها: اسکار دلا رنتا، یکی از طراحان برجسته دنیای مد به شمار می‌رفت که چهار بانوی نخست آمریکا، ده‌ها هنرپیشه هالیوود و مجری‌های سرشناس تلویزیونی از جمله اپرا وینفری، آنجلینا جولی، سارا جسیکا پارکر و ایمی آدامز از مشتریان طرح‌های شیک، ساده و چشمگیر وی بودند.

گفته می‌شود کسی که آنا وینتور، سردبیر مجله سرشناس ووگ را متقاعد کرد تا تصویر هیلاری کلینتون را بر جلد این مجله معتبر منتشر کند، اسکار دلا رنتا بود. یکی از آخرین طرح‌های وی که بسیار مورد استقبال قرار گرفت و با نقدهای مثبت روبرو شد، لباسی بود که وی برای عروسی امل علم‌الدین با جرج کلونی طراحی کرد.

سال گذشته دلا رنتا دست به کاری خلاف معمول زد و هیچ چهره سرشناسی را به نمایش مدش در چارچوب هفته مد نیویورک دعوت نکرد. این اقدام وی به شدت خبرساز شد. زمانی که دلیل این کار را از دلا رنتا پرسیدند، پاسخ داد: «آنها با حضورشان در نمایش مد توجه همه را از نکته اصل کاری که همان نمایش لباس‌هاست، منحرف می‌کنند.» او سپس اضافه کرده بود که بهتر است تماشاگران آدم‌های حرفه‌ای، روزنامه‌نگاران یا خریداران باشند، تا چهره‌هایی که صرفا مشهور هستند.

اسکار دلا رنتا، طراح لباس همسران رئیس جمهور

اسکار دلا رنتا، در سال جاری میلادی در سن ۸۲ سالگی درگذشت. بر اساس گزارش‌ها دلا رنتا در خانه‌اش در کانتیکت درگذشت. علت مرگ او اعلام نشده، با این حال به احتمال زیاد با بیماری سرطانش مرتبط بوده که در سال ۲۰۰۶ تشخیص داده شد.

اسکار دلا رنتا در سال ۱۹۳۲ در جمهوری دومنیکن به دنیا آمد و برای آموختن نقاشی در ۱۸ سالگی راهی مادرید، پایتخت اسپانیا شد.

اما خیلی زود دلبسته طراحی لباس و مد شد و همکاری خودش را با کریستوبال بالنسیاگا، طراح اسپانیایی آغاز کرد.

دلا رنتا در دهه ۱۹۶۰ پس از آنکه جکی کندی، همسر جان اف کندی رئیس جمهور وقت آمریکا مرتب لباس‌هایی با طراحی او را پوشید، شهرت یافت.

او چند سال بعد مزون لباس خود را راه انداخت و بعدها عطر و زینت آلات هم عرضه کرد. دلا رنتا از شورای طراحان مد آمریکا برای یک عمر دستاورد هنری جایزه گرفت.

مبارزه طولانی با سرطان

اسکار دلا رنتا در سال ۱۹۳۲ در خانواده‌ای مرفه در سانتو دومینگو، پایتخت جمهوری دومینیکن متولد شد. پدرش می‌خواست تا او در شرکت بیمه‌ای مشغول به کار شود که در مالکیت خانواده بود، اما اسکار دلا رنتا از این کار سرباز زد. او سال ۲۰۱۲ در مراسمی با یادآوری آن زمان گفت: «من نمی‌توانستم خودم را در حال فروختن بیمه تصور کنم. برای همین اول از همه به سراغ تحصیل در رشته هنر رفتم. اگر آن زمان به پدرم می‌گفتم که قصد دارم طراح مد شوم، در جا سکته می‌کرد.»

دلا رنتا برای تحصیل در رشته هنر به دانشگاه مادرید رفت، اما اندکی بعد وارد دنیای مد شد و دست به تجربه‌اندوزی در آتلیه‌های مد در پاریس و نیویورک زد.

در دهه ۱۹۶۰ او کار طراحی لباس تحت نام خودش را آغاز کرد و آهسته و پیوسته آتلیه مد اسکار دلا رنتا را نام و اعتبار بخشید. به نوشته نیویورک تایمز، سود تجاری خانه مد اسکار دلا رنتا تنها در عرض دهه گذشته دو برابر شده و بالغ بر ۱۵۰ میلیون دلار بوده است.

در سال ۲۰۰۶ پزشکان ابتلا به سرطان را در اسکار دلا رنتا تشخیص دادند. از آن زمان سرپرستی خانه مد وی پس از مرگش به یکی از موضوعات مطرح تبدیل شد. او اندکی پیش از مرگ از انتصاب پیتر کاپینگ به عنوان مدیر هنری جدید خانه مد اسکار دلا رنتا خبر داد.

اسکار دلا رنتا که سال‌ها پیش تابعیت آمریکایی نیز گرفته بود، دو بار ازدواج کرد. او پس از درگذشت همسر اولش در سال ۱۹۸۳، با آنته انگل‌هارت، طراح آلمانی ازدواج کرد.

بسیاری از چهره‌های معروف از جمله تیلور سوئیفت، خواننده آمریکایی و گلوریا استفان، خواننده آمریکایی کوبایی‌الاصل نسبت به درگذشت اسکار دلا رنتا واکنش نشان داده‌‌ و ضمن ابراز تأسف از این واقعه از وی و آثارش در شبکه‌های اجتماعی با ستایش یاد کرده‌اند.

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه